Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi (KABEV)

Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi (KABEV)

  •  16 Şubat 2024 Cuma
  •  103 Görüntüleme
  •  Yazdır

Üniversitemize Kamu ve Belediye Yenilenebilir Enerji Projesi (KAYEP) kapsamında saha ziyareti gerçekleştirdi.

 

Dünya Bankası tarafından 13 Haziran 2023 tarihinde onaylanan Kamu ve Belediye Yenilebilir Enerji Projesi (KAYEP) T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İller Bankası tarafından uygulanacaktır. Türkiye’ye 549 milyon ABD doları tutarında kredi sağlanacak olan, T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün kamu binaları bileşeninin ana yürütücü kurumu olduğu proje ile tüm Türkiye genelinde üniversite kampüsleri, idari binalar ve hastanelerin açık otoparklarına kurulacak güneş enerjisi santralleri sayesinde elektrik üretimi sağlanacaktır.

Kamu ve Belediye Yenilenebilir Enerji Projesi ile Türkiye’nin kamu sektöründe yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılmasını desteklenecek olup, enerji verimliliğini artırarak enerji faturalarını ve zararlı karbon salınımlarını azaltılacaktır. Proje kapsamında kamu binalarında yenilenebilir enerji kullanımını sağlamanın yanı sıra artmakta olan enerji bedellerinin enerji faturaları üzerindeki etkisini hafifletilecek ve bu sayede Türkiye’nin verdiği iklim taahhütlerinin de yerine getirilmesine destek olunacaktır.  

Kamu ve Belediye Yenilenebilir Enerji Projesi Türkiye’nin 2018-2033 Mali Yıl dönemini kapsayan ve üç ana eksen olarak büyüme, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik üzerinde odaklanan Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) ile de uyumluluk göstermektedir.

Proje’nin onaylanması ile birlikte, KAYEP proje ekibi çalışmalarına başlamış olup, 14-15 Şubat 2024 tarihleri arasında Üniversitemize saha ziyaretini gerçekleştirmiştir. Müşavir firma ekibinin de katılım sağladığı ziyaret kapsamında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitemizde saha incelemelerinde bulunulmuş olup fizibilite çalışmaları değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucu proje ekibi tarafından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Rasim KOÇYİĞİT’e bilgilendirme yapılmıştır.
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Taşlıçiftlik Yerleşkesi Rektörlük Binası Kat:2, 60250 Tokat / TÜRKİYE Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2019© Tüm Hakları Saklıdır.